Portal Story | kuttelwascher.cz
53
page-template,page-template-template-parts,page-template-template-page-builders,page-template-template-partstemplate-page-builders-php,page,page-id-53,wp-custom-logo,bridge-core-2.5.9,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-24.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,elementor-default,elementor-kit-17,elementor-page elementor-page-53

Jak se psal internetový příběh tohoto portálu

Z jara roku 2020 v době karantény COVID, co postihla celou Evropu, se duchovní otec tohoto portálu dobral závěru, že je škoda když 20 let od vzniku tohoto portálu je jeho stav v zanedbaném stavu a nefunkční. A tak se jal cesty vyhrabat tento portál z propadliště dějin, očistit z něj prach a vdechnout mu nový život. No a tak si pojďme ve stručnosti shrnout co se  odehrálo od roku 2000, kdy portál vznikl až do současnosti.

Jak to všechno na začátku milénia vzniklo - Rok 2000

Prapůvodní myšlenkou a motivací v roce 2000 pro vznik portálu bylo záměr vytvořit rodinné stránky pro rod Kuttelwascherů z Tučap, na kterých by bylo možné prezentovat obsah informací o této rodině (ano v té době služby jako sociální sítě nebyly) a zároveň poskytnout mailové adresy na doméně  @kuttelwascher.cz. Tato myšlenka byla podpořena tím, že Tomáš Kuttelwascher se v té době klonil k psaní webových stránek v prostém HTML a DHTML a tak prakticky i tento portál sloužil jako prostor pro aplikaci vlastního vývoje a jak se dnes říká pro osobní rozvoj.  Postupem času tedy byly stránky obohaceny o fotogalerie a služby pro publikaci obsahu prostřednictvím jednoduchých PHP aplikací. Tento stav byl setrvalý do roku 2003

Období prvního přerodu portálu roky 2003 až 2005

V roce 2002 se Tomáš Kuttelwascher přesunul z Jihu Čech za prací do matky všech měst (Praha) a díky tomu se měl možnost dostat k trošku kvalitnějšímu připojení k internetu. Tyto možnosti přinesly nejen rozšíření obzoru v tom, jak weby dělat ale také možnost využít internetový prostor k nalezení jmenovců Kuttelwascher. Jedním nástrojem bylo i legendární ICQ (Prarodič komunikačních platforem  jako Whatsapp Skype a pod. ) A tak jednoho dne se několik jmenovců sešlo v hospůdce na rozhraní Dejvic a Prahy  u dobrého pivka a to vygenerovalo několik nápadů. Jedním z nich bylo právě překopání tohoto portálu obsahově na informace o  všech Kuttelwascherech a Kutlvašrech v ČR i zahraničí. Detailní obsah zrál v hlavách nějaký ten čas a začátkem druhé poloviny roku 2004 se začalo pracovat na změně stránek.

Léta aktivního života portálu roky 2005 až 2008

Toto období bylo velmi světlým obdobím tohoto portálu, které vedlo k tomu, že napodzim roku 2005 Tomáš Kuttelwascher pochopil, že vlastní programování a „baslení“ obsahu s kodem dohromady nějak nemá efektivitu, obzvláště, když tato část IT světa je již pro něj koníčkem, který ztrácí svou prioritu a došlo k implementaci redakčního systému a refaktoringu celého portálu. Po této akci bylo možné publikovat články, fotogalerie a další informace přímo přispěvateli portálu a vše běželo jak má.

Období temna a totální Black out 2009 až 2020

Jak to tak bývá tak po období krásném, přišla krize a doba temna. Zejména tomu přispěl nedostatek času věnovat se údržbě a rozvoji portálu po technické stránce ze strany Tomáš Kuttelwaschera a taky příchod sociálních sítí a dalších aplikací, které umožňovali snadno, rychle a efektivně podporovat některé aktivity spojené s tímto portálem. Tento stav vedl až do situace, kdy celý portál byl odstaven z provozu a v provozu zůstala jen část mailhostingu pro některé členy. Drobné pokusy o oživení neměli šanci na úspěch zejména z důvodu nedostatečného nadšení pro věc.

Z mrtvých vstaní a budoucnost začíná v roce 2020

Na jaře roku 2020 postihla celý svět událost pandemie Coronaviru a tak jsme si několik měsíců poseděli v domácích karanténách u počítačů, mobilů, tabletů co jsou schopni pracovat s veškerým internetovým obsahem a mediálním obsahem šířící se přes internet. Kdo by to byl řekl v roce 2000, že budeme mít internet v mobilu a díky tomu se budu dívat na televizi v mobilu. Tak zrovna v tomto období se nedostatečné nadšení, které panovalo v létech minulých, pro obnovení portálu překlopilo ve velké. Jako první krok bylo nastartování nového prostředí pro celý portál na nejrozšířenější platformě WorldPress a práce na obnovení některých původních dat a informací, které probíhají v současnosti. A budoucnost ? Bodoucnost by měla být určena myšlence z let aktivního života portálu, tedy prostor pro všechny jmenovce. Internetový prostor je nekonečný, Sociální sítě, video portály, aplikace a mnoho dalšího… To vše máme k dispozici … ale jedno virtuální místo, které bude všech Kuttelwascherů a Kutlvašřů… Ta myšlenka nezní vůbec špatně.